Autorius Edmundas
Kategorija:

53749575 2538143482880953 8370048183593598976 n

Saugios kaimynystės nauda

  • Žmonių grupės tampa bendruomenėmis;
  • Kaimynai pradeda sveikintis;
  • Žmonės jaučiasi ramiau ir saugiau;
  • Sumažėja nusikalstamumas – jam čia netinkama terpė;
  • Įsigilinę ir supratę vieni kitų problemas ir poreikius bendruomenė, policija ir savivalda padeda ir dirba kartu, o ne kovoja dėl teisių ir pareigų.

Padeda išvengti nusikaltimų

Saugios kaimynystės programa padeda policijos pareigūnams sumažinti vagysčių, įsilaužimų, vandalizmo bei sukčiavimo atvejų skaičių ir netgi mažina Kelių eismo taisyklių pažeidimų skaičių. Teigiamas saugios kaimynystės poveikis pastebėtas komercinėse teritorijose, mokyklose ir bažnyčiose. Nusikaltimai retai įvykdomi tik vienoje vietoje, o dažniau keliauja iš vienos teritorijos į kitą. Saugios kaimynystės grupių steigimas teritorijose, kur šiuo metu įvyksta mažiau nusikaltimų, užtikrina, kad jų nepadaugės ir ateityje. Suteikia informacijos apie įvykdytus nusikaltimus. Turėdami daugiau konkrečios informacijos apie netoli jų gyvenamosios vietos įvykdytus nusikaltimus gyventojai įrengia technines namų apsaugos ir asmens saugumo priemones (signalizacijas, vaizdo kameras, seifus ir pan.) ir laiku pasirūpina savo turto saugumu. Naudojamos nusikaltimų prevencijos priemonės sumažina nusikaltėlių galimybes įvykdyti nusikaltimą arba leidžia iš viso jo išvengti.

Pranešimai apie įtartinas veiklas

Saugios kaimynystės veiklose dalyvaujantys asmenys geriau pažįsta vieni kitus, tad jiems lengviau informuoti policijos pareigūnus apie pastebėtas įtartinas veiklas ar asmenis jų teritorijoje. Pastebėta, kad, padaugėjus pranešimų apie įtartinas veiklas, mažėja įvykdytų nusikaltimų skaičius.

Nusikaltėlių atgrasymo sistema

Saugios kaimynystės ženklas nusikaltėlius informuoja, kad šioje teritorijoje gyvena saugia aplinka besirūpinantys kaimynai, kurie apie pastebėtus įtartinus asmenis visuomet informuoja policijos pareigūnus. Tačiau vien tik ženklo pakabinimas nevykdant jokių kitų saugios kaimynystės veiklų duoda tik trumpalaikį efektą.

Skatina kaimynišką bendravimą

Saugios kaimynystės programa skatina šalia gyvenančius žmones bendrauti ir bendradarbiauti, keistis informacija apie jiems priklausančius automobilius, darbo laiką, atostogų planus ir t. t. Ji skatina kaimynus prižiūrėti kitų būstą ir kartais dalyvauti bendruose susitikimuose, kur diskutuojama apie saugios aplinkos kūrimą ir apsaugą.

Kriminogeninės situacijos analizė

Nusikaltimai dažnai iš vietos teritorijos persimeta į kitą, todėl saugios kaimynystės grupėms svarbu suprasti naujausias nusikaltimų tendencijas ir gauti informaciją apie kriminogeninę situaciją jų teritorijoje. Bendruomenės pareigūnai, atliekantys nusikalstamumo analizę, atskleidžia tokias tendencijas ir reguliariai informuoja apie galimas grėsmes saugios kaimynystės grupes.

Didina nusikaltimų išaiškinimą

Saugios kaimynystės programa apima tinklą, iš kurio Policijos departamentas gali rinkti naudingą informaciją apie nusikaltimus. Nors dažniausiai saugios kaimynystės grupių dalyviai pastebi tik dalį įvykdyto nusikaltimo, keletas toliau pateikiamų pavyzdžių parodo, kaip atidūs kaimynai gali pagelbėti sulaikant nusikaltėlius. Vienas saugios kaimynystės grupės lyderis, vidurdienį kaimynui padėjęs nuvalyti sniegą, pastebėjo į kito kaimyno kiemą automobiliu įsukantį jaunuolį. Lyderis pasisveikindamas linktelėjo galva jaunuoliui, kurio neatpažino. Vėliau tas pats jaunuolis buvo pastebėtas imantis sodo įrankius šalia virtuvės ir daužiantis langą. Saugios kaimynystės lyderis pranešė kaimynui apie įvykį ir policijai nurodė įtartino automobilio numerį, apibūdino asmenį ir nurodė tikslią įsilaužimo vietą. Kadangi gyventojai suskubo pranešti apie įtartiną jaunuolį policijos pareigūnams, jis buvo sulaikytas išeinantis iš ką tik apvogto namo. Jo vairuotas automobilis buvo pavogtas anksčiau. Minėtas jaunuolis buvo nuteistas už septynis panašius nusikaltimus. Antrasis atvejis – pasikėsinimas išprievartauti jauną merginą. Sugedus merginos automobiliui, ji buvo užpulta gatvėje ir nutempta į šalia esančio vaikų darželio teritoriją. Nors nukentėjusioji buvo tikra, kad galėtų atpažinti nusikaltėlį, jo rasti ilgokai nepavyko. Laimei, nusikaltimas buvo įvykdytas šalia saugios kaimynystės teritorijos. Policijos pareigūnai kreipėsi į gyventojus prašydami pateikti bet kokią su tuo įvykiu galbūt susijusią informaciją, ir netrukus saugios kaimynystės grupės lyderis informavo, kad kaip tik tuo metu vienas iš kaimynų vedžiojo šunį netoliese ir pastebėjęs įtartiną automobilį užsirašė jo numerius. Paaiškėjo, kad tai buvo nusikaltėliams priklausęs automobilis – pagal jo registraciją policija nesunkiai surado nusikaltėlį ir jį sulaikė, o mergina jį atpažino.

Galimybė sumažinti nusikaltimų skaičių

Įrodyta, kad saugios kaimynystės veiklas vykdančiose teritorijose, kur kaimynai kartu stebi aplinką ir rūpinasi vienas kito saugumu, vagysčių ir kitų turtinių nusikaltimų skaičius gerokai sumažėja. Kaimynų pažinimas yra pirmasis žingsnis, padedantis kurti saugią aplinką.

28685625 140624426759186 512634047448046805 nekerstauk

2024 © Žalesėlis. Visos teises saugomos.